Jdi na obsah Jdi na menu
 

Sázava – Zlatý kaňon

Dolní Sázava
Sázava patří mezi nejhezčí řeky v republice. Skalnatému údolí mezi Kamenným Přívozem a Pikovicemi, se říká Zlatý kaňon. Právě tato místa objevili brzy, již na počátku dvacátých let, první trampové. Nevstupovali sice do zcela panenské divočiny – už před nimi se kromě Keltů a středověkých horníků proháněli po údolí i třeba voraři, italští barabové stavějící železniční trať nebo organizovaní turisté a skauti – ale ze všech těchto lidí si zamilovali tenhle kus světa nejvíce trampové.

Bob Hurikán, který zároveň už ve dvanácti letech název „Zlatý kaňon“ vymyslel, uvádí, že prvními osadníky tu byli v letech 1918–1919 polodivocí skauti z party Pepy Počepického, pozdější zakladatelé osady Rawhide. Tehdy kolem roku 1920 bylo jedním z nejoblíbenějších míst tábořiště „U Dubu“, které leželo hned na říčním břehu. Jezdila sem mimo jiné osada Arizona, do které příslušel i malíř Zdeněk Burian. Byli to také trampové z Arizony, kteří vystavěli ve Zlatém kaňonu první chatu. Další osady vznikaly jedna za druhou, Stará Nevada, Arroyo, Dawson, Ogden, Toronto a mnohé další. V roce 1933 napočítal Bob Hurikán ve Zlatém kaňonu 168 chat.

Četné peřeje, skalní srázy a osady s dávnou trampskou historií a osobitými příběhy, to vše tvoří jedinečný a neopakovatelný celek.